Na dworze paskudny, przenikający do szpiku kości ziąb — „kwiecień-plecień” w pełni. Wracasz do domu zmęczony i zmarznięty. Jedyne, o czym marzysz, to aby się ogrzać. Otwierasz drzwi, zdejmujesz płaszcz i buty. Stawiasz stopy na podłodze. Czujesz ciepło, które powoli rozchodzi się po całym ciele? Oto magia ogrzewania podłogowego! Coraz więcej osób, wijących własne gniazdko, decyduje się na to rozwiązanie.
Sprawdź, jak podłogówka wpływa na komfort cieplny w domu.
Ogrzewanie podłogowe — co to jest?
Ogrzewanie podłogowe zyskuje w ostatnich latach coraz bardziej na popularności. To jeden z rodzajów instalacji grzewczych, które możesz wykorzystać w domu jednorodzinnym, w budynkach wielorodzinnych czy w lokalu biurowym. Czy wiesz, czym jest słynna podłogówka i jak właściwie działa?
Zapewne każdy z nas choć raz stąpał po ogrzewanej podłodze, warto poznać, jak ona działa z technicznego punktu widzenia. Zatem do dzieła!
Ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu rur grzewczych w podkładzie podłogowym. Tak powstaje płyta grzewcza odizolowana styropianem od betonu lub stropu. Na nim ułożona jest folia chroniąca przed wilgocią. Rury grzewcze są mocowane do warstwy izolacyjnej za pomocą specjalnych spinek lub mat. Taka sieć grzewcza jest oparta na poszczególnych pętlach, które są podłączone do rozdzielacza. — tłumaczą nasi specjaliści.
Rodzaje ogrzewania podłogowego — elektryczne i wodne ogrzewanie podłogowe
Jakie są korzyści z ogrzewania mieszkania podłogówką? Który rodzaj lepiej pasuje do Twojego domu? Wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Oba z nich są nowoczesnymi rozwiązaniami, na które decyduje się coraz więcej osób.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ten rodzaj nie wymaga budowy tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Zamiast rur montuje się elektryczne przewody grzewcze, często w postaci mat. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. To z kolei przekłada się na dobry komfort cieplny.
Ten model ogrzewania jest również łatwy w montażu oraz pozwala na elastyczność w umiejscowieniu elementów grzewczych. Decydując się na ten rodzaj podłogówki, warto wziąć pod uwagę, że koszty eksploatacyjne zapewne będą wysokie.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Częstszym wyborem jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne wodne ogrzewanie podłogowe. Uważa się, że dostarcza ono optymalnego komfortu cieplnego — najwyższa temperatura jest przy stopach, a najniższa przy głowie. Montaż tego rodzaju ogrzewania podłogowego może pochłonąć trochę więcej środków. W przeciwieństwie do elektrycznego ogrzewania, koszty zużycia będą tu jednak niższe.
Montaż podłogówki czy tradycyjne kaloryfery w mieszkaniu?
Najtrudniejsza, techniczna, część tematu za nami. Pora poznać zalety montażu ogrzewania podłogowego w mieszkaniu.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe wygrywa z tradycyjnymi grzejnikami?
- Równomierne rozłożenie ciepła — podłogówka pozwala na osiągnięcie pionowego profilu temperatury. Ciepło emituje od stóp do góry. Jak wspomniano już wcześniej — najwyższa temperatura jest właśnie przy stopach, niższa przy głowie, co uznaje się za najlepsze dla człowieka. Ogrzewanie podłogowe pozwala na osiągnięcie najwyższego komfortu cieplnego.
- Niższe koszty ogrzewania — tradycyjne ogrzewanie grzejnikami nie pozwala na tak rozsądne zarządzanie temperaturą powietrza, jak ogrzewanie podłogowe. Tutaj obniżenie temperatury o — np. 2 stopnie — nie pogorszy naszego komfortu cieplnego. Za to pozwoli to zaoszczędzić co nieco na rachunkach. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się również niższym zużyciem czynnika grzewczego. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników może działać efektywnie już przy 45 stopniach.
- Rozsądne gospodarowanie przestrzenią — ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca. Pozwala również na swobodniejszą aranżację swojego „m”. Wolne od grzejników ściany można pozostawić puste lub ozdobić w dowolny sposób.
- Lepsze utrzymanie czystości w pomieszczeniu i ulga dla alergików — przy stosowaniu podłogówki nie zachodzi zjawisko konwekcji. Powietrze nie porusza się przez różnicę temperatur. Dzięki temu nie unosi się w powietrzu kurz, co daje ulgę alergikom, a także pozostawia mieszkanie bardziej czystym.
Zadbaj o komfort cieplny w swoim mieszkaniu
Jednym z najważniejszych czynników, obok ekonomicznych i wydajnościowych, przy wybieraniu instalacji grzewczej, jest właśnie komfort ciepły. Każdy z nas chce, aby nasze „m” było ciepłe i przytulne. Zadbanie o jak najlepszy komfort cieplny jest kluczowe dla dobrego samopoczucia. Zbyt ciepłe mieszkanie może powodować uczucie senności czy osłabienia, zimne — nie pozwala wypocząć i poczuć się zregenerowanym. Nie wspominając o tym, że źle ogrzewane mieszkanie wspomaga rozwój grzybów czy drobnoustrojów.
Ogrzewanie podłogowe jest świetnym wyborem pozwalającym zapewnić optymalną temperaturę pomieszczenia.
Sprawdź szczegóły i już dziś umów się na konsultację z naszymi fachowcami.