Pompy ciepła i fotowoltaika to rozwiązania coraz bardziej popularne. Wiele polskich domów decyduje się na ich montaż. Wpływ na podejmowanie takich decyzji ma rosnąca świadomość ekologiczna Polaków, ale przede wszystkim efektywność energetyczna tych urządzeń i niskie koszty eksploatowania. Dzięki zamontowaniu pompy ciepła, odczujesz realną różnicę na rachunkach za energię elektryczną.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest jednak kwestią kluczową. Jak dobrze dobrać pompę ciepła? W Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów, które będziesz musiał solidnie przeanalizować. My przedstawiamy garść praktycznych porad eksperta z Rybnika. Sprawdź, w jaką pompę ciepła powinieneś zainwestować.

Jak działa pompa ciepła?

Jeśli chcesz dobrze dobrać pompę ciepła do swojego gospodarstwa domowego, musisz najpierw zacząć od poznania podstawowych kwestii. Jak działa pompa ciepła i jakie rodzaje wyróżniamy?

Pompy ciepła funkcjonują dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do kaloryferów czy ogrzewania podłogowego. Wyróżniamy parę rodzajów pomp ciepła. Ich działanie jest zbliżone, jednak nie każda z nich nadaje się do wszystkich typów budynku. Różni je moc, montaż instalacji i zabezpieczenia.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy trzy główne typy pomp ciepła. Są to pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne. Podczas podejmowania decyzji i montażu i instalacji pompy ciepła, powinieneś przede wszystkim zastanowić się, jaki rodzaj jest odpowiedni.

Pompy powietrze-powietrze oraz powietrze-woda czerpią ciepło z powietrza zewnętrznego. Są najczęściej wybierane ze względu na prosty montaż oraz brak konieczności wykonywania kosztownych odwiertów. Jednak wraz ze spadkiem temperatur, spada również ich wydajność. Ten rodzaj pomp ciepła jest bardziej efektywny w cieplejszych rejonach.

W tym podpunkcie warto zrobić rozróżnienie na pompy ciepła split oraz monoblok. Pompa ciepła typu split jest najpopularniejszym modelem pompy. Nadaje się do nowych, jak i modernizowanych budynków. Jej agregat jest odporny na różne warunki atmosferyczne. Pompy ciepła typu monoblok są w całości przeznaczone do montażu na zewnątrz. Wszystko zamknięte jest w jednej obudowie, a ich montaż jest łatwiejszy, niż pomp typu split.

Pompy gruntowe z kolei, czerpią ciepło, jak nazwa wskazuje, z gruntu, czyli z ziemi. Są bardziej stabilne pod względem wydajności, wymagają natomiast większego wkładu pieniężnego. Przy tym typie pompy konieczne jest wykonanie odwiertów lub rozłożenie kolektorów poziomych.

Ostatnim typem pomp ciepła, o jakim opowiemy, są pompy wodne. Korzystają one z wód gruntowych jako źródła energii. Są najrzadziej stosowane, bo choć charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, podlegają wymogom dotyczącym dostępności wód gruntowych. Ich montaż jest również bardziej skomplikowany.

Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia? — wyjaśnia specjalista z Rybnika

Krokiem drugim, który pozwoli Ci wybrać odpowiednią pompę ciepła, jest dobór mocy pompy ciepła. Czy wiesz, jak należy obliczyć moc pompy? Należy w tym celu wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to między innymi: zapotrzebowanie energetyczne budynku, powierzchnia użytkowa oraz izolacja budynku.

Zapotrzebowanie energetyczne można oszacować na podstawie współczynnika zapotrzebowania na energię cieplną (kWh/m²/rok). Warto zwrócić uwagę na to, że do nowoczesnych budynków dobierzemy raczej pompę o niższej mocy, ponieważ zapotrzebowanie na energię jest w nich mniejsze. Starsze budynki zaś odwrotnie – potrzebują urządzeń o większej mocy. Analogicznie, idąc tym tropem, warto zwrócić uwagę na powierzchnię domu. Im jest większa, tym więcej ciepła należy wygenerować, by ogrzać budynek. Zaś dom o powierzchni mniejsze, będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Istotna jest również izolacja, która minimalizuje straty ciepła. Dobrze ocieplone budynki wymagają pomp o niższej mocy. Powyżej opisane czynniki przekładają się na wartość i wysokość inwestycji. Zanim podejmiesz decyzję, jaką pompę ciepła wybrać, musisz je oszacować.

Montaż pompy ciepła

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Sprawdziliśmy już, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła. Czas przyjrzeć się, jak to wygląda od strony finansowej. Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Na całkowity koszt inwestycji składają się:

  • zakup pompy ciepła,
  • montaż urządzenia grzewczego,
  • ewentualna modernizacja systemu grzewczego,
  • odwierty (w przypadku pomp gruntowych),
  • dokumentacja i pozwolenia (w przypadku pomp wodnych).

Warto wziąć pod uwagę to, że w Polsce istnieje wiele programów wsparcia dla osób decydujących się na ekologiczne źródła ciepła, dzięki którym możesz otrzymać dofinansowanie. Dzięki temu koszty inwestycji mogą znacznie spaść. Przykładem jest program „Czyste Powietrze”, który oferuje dotacje na zakup i instalację pomp ciepła.

Szacunkowy koszt inwestycji możesz ustalić ze specjalistą, który przeprowadzi dla Ciebie indywidualną, darmową wycenę. Taki fachowiec wesprze Cię również wiedzą o dostępnych programach i ulgach podatkowych.

Udaj się po pomoc do specjalisty

Mnogość informacji związanych z montażem pompy ciepła i fotowoltaiki potrafi przytłoczyć. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie w takich instalacjach grzewczych i potrafi dobrać dobrej jakości pompy. Fachowiec sprawdzi, jakie jest obecne ogrzewanie budynku i czy wymaga modernizacji, pomoże obliczyć moc grzewczą urządzenia, oszacuje zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Nasza firma oferuje darmową konsultację, podczas której będziesz mógł zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i poznać najbardziej istotne kwestie. Zadzwoń do nas i umów dogodny termin na spotkanie.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest trudnym i długim procesem, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Z pewnością ciężko jest Ci określić zapotrzebowanie cieplne budynku i dobrać optymalną moc pompy ciepła do domu. Nie jesteś w tym sam, ponieważ wiele ludzi zastanawia się, jak ogrzewać dom… Nie musisz jedna robić tego sam. Warto skorzystać z pomocy specjalistów przy wyborze pompy. Eksperci wykonają potrzebne obliczenia i doradzą Ci, jak dobrać najlepsze ogrzewanie dla Twojego budynku.

To bardzo ważna decyzja, która zmodernizuje ogrzewanie Twojego domu. Odpowiednio dobrana pompa ciepła może przynieść nie tylko korzyści ekologiczne, ale także znaczne oszczędności finansowe.

Scroll to Top