Budowa i remont domu stawiają nas często przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór instalacji grzewczej. Zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze: tradycyjne grzejniki czy podłogówka? To dwa najczęściej wybierane w Polsce rodzaje ogrzewania. Oba z pewnością posiadają wiele zalet. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej i odpowiemy na pytanie, które z nich jest bardziej energooszczędne.
Tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe — jak to działa?
Tradycyjne grzejniki działają na zasadzie konwekcji. Powietrze krąży po pomieszczeniu, sprawiając, że robi się w nim cieplej. Podłogówka działa w zupełnie inny sposób — ciepło jest oddawane przez promieniowanie. Rury grzewcze są umieszczone w podłodze. Sprawia to, że rozkład temperatury jest pionowy. Najwyższą temperaturę odczujemy przy stopach, a niższą przy głowie. Dzięki temu odczuwamy zdecydowanie większy komfort cieplny niż w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnymi grzejnikami. Przy ogrzewaniu podłogowym łatwiej jest też manipulować temperaturą — obniżać lub zwiększać o konkretną liczbę stopni.
Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki — co lepiej wybrać?
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe zyskało na popularności i zdobyło grono swoich zwolenników. Trudno się tu dziwić — komfort chodzenia po ciepłej podłodze przekonuje niejednego sceptyka. Jednak wciąż wiele osób decyduje się na montaż tradycyjnych grzejników. Dlaczego?
Jakie są wady i zalety obu rodzajów ogrzewania? Który system grzewczy bardziej się opłaca?
Plusy i minusy ogrzewania grzejnikowego
Przy tradycyjnych kaloryferach cieszymy się zdecydowanie większą swobodą w regulacji temperatury. Za ciepło? Przykręcamy kaloryfer o jeden czy dwa stopnie w dół. Za zimno? Odkręcamy mocniej. Kaloryfery szybko się nagrzewają, dzięki czemu po powrocie do zimnego mieszkania, nie musimy długo czekać na wyższą temperaturę.
Jedną z największych wad kaloryferów jest jednak zimna podłoga. Pomimo że w pomieszczeniu panuje przyjemne ciepło, podłoga bywa lodowata. Przez „marznące stopy” spada odczuwanie przez nas komfortu cieplnego — jest nam po prostu chłodniej i nie przyjemniej.
Kaloryfery zajmują również miejsce na ścianach, co może nie zadowolić estetów.
To również gorsza wersja dla alergików, bo powoduje, że w pomieszczeniu jest więcej kurzu.
Plusy i minusy ogrzewania podłogowego
Montaż ogrzewania podłogowego pozwala rozwiązać problemy, które generuje tradycyjne ogrzewanie.
Przy ogrzewaniu podłogowym unikniemy marznących wiecznie stóp. Już nie potrzebujesz grubych skarpet czy kapci — możesz chodzić nawet boso!
Nagrzana podłoga utrzymuje temperaturę znacznie dłużej niż grzejniki. Każdy z nas zna to uczucie, gdy po wyłączeniu kaloryferów temperatura pomieszczenia gwałtownie spada… Podłogówka trzyma ciepło dłużej.
Jest to również rozwiązanie, które nie wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca i daje większe możliwości do swobodnej aranżacji wnętrza. To również lepsza opcja dla alergików, bo kurzu jest zdecydowanie mniej.
Ogrzewanie podłogowe niesie ze sobą jednak pewne ograniczenia. To nieprawda, że decydując się na ten rodzaj ogrzewania, musimy położyć w mieszkaniu płytki. Równie dobrze mogą to być panele, jednak specjalnie do tego przeznaczone. Generuje to jednak dodatkowe koszty.
Instalacja i montaż tego systemu grzewczego może pochłonąć więcej środków, ale szacuje się, że jest ono bardziej opłacalne.
Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?
To często zadawane pytanie. Przy budowie i remoncie domu pieniądze odgrywają ważną rolę. Tu i ówdzie szukamy oszczędności, jednak na pewne sprawy warto patrzeć w dalszej perspektywie czasu.
Decydując się na podłogówkę, trzeba wziąć pod uwagę, że pochłonie ona więcej środków niż grzejniki. Wszystko zależy również od rodzaju ogrzewania, na które się zdecydujemy — elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe.
Pierwsze z nich jest droższą opcją, ponieważ zapewnia wyższe koszty eksploatacyjne. Drugie jest zdecydowanie częściej wybierane, bo i koszty użytkowania są niższe.
Grzejniki czy podłogówka — co jest bardziej energooszczędne?
Czy wiesz, że obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza to o 5-6% mniejsze zużycie energii? Taka oszczędność jest możliwa przy instalacji ogrzewania podłogowego. Nie spowoduje to pogorszenia lub utraty komfortu cieplnego, a pozwoli zaoszczędzić w skali roku.
Uzyskanie takich oszczędności wymaga jednak o wiele większych nakładów finansowych niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Koszty montażu i instalacji ogrzewania podłogowego są stosunkowo dosyć wysokie. Również materiały — między innymi rury grzewcze — potrafią pochłonąć sporo środków. Jest to jednak rozwiązanie bardziej energooszczędne i opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.
Umów się na rozmowę i darmową wycenę z naszych doradcą, aby podjąć najlepszą decyzję.