Jaki rodzaj ogrzewania wybrać do swojego domu? Choć sezon grzewczy już prawie za nami, dla budujących lub kupujących nieruchomość to jedna z najważniejszych kwestii. W końcu każdy z nas lubi ciepłe i przytulne mieszkanie, szczególnie w chłodne dni… Wiosna to idealny czas, by zastanowić się, jakie systemy grzewcze są najbardziej ekonomiczne, a jednocześnie efektywne. Aby ta sprawa nie spędzała nocą snu z powiek, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Sprawdź, jakie są rodzaje źródeł ciepła i instalacji grzewczych, i czym się kierować przy ich wyborze.

Rodzaje źródeł ciepła i instalacji grzewczych

Wybór ogrzewania w mieszkaniu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć podczas budowy. W celu utrzymania komfortu cieplnego temperatura wewnątrz budynku powinna być stała. Jakie są rodzaje instalacji grzewczych i na którą z nich się zdecydować? Zobacz, co radzą profesjonaliści z firmy z Rybnika.

Ogrzewanie pompą ciepła — instalacja grzewcza przyszłości?

Pompy ciepła to jedno z najczęściej i najchętniej wybieranych rozwiązań w domach jednorodzinnych. Ich działanie jest proste. Funkcjonują dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do grzejników czy ogrzewania podłogowego.

Poznaj zalety instalacji pompy ciepła w Twoim domu:

  • ekonomiczna — jej użytkownicy mogą liczyć na niższe rachunki;
  • ekologiczna — wykorzystuje odnawialne źródła energii, obniża emisję CO2;
  • to urządzenie grzewcze przyszłości — szacuje się, że w przyszłości możliwe jest pozyskanie 100% energii ze źródeł odnawialnych;
  • charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną wśród urządzeń grzewczych (A++ oraz A+++);
  • tania w inwestycji;
  • niezawodna;
  • to rozwiązanie wieloletnie — dolne źródło ciepła gruntowej pompy ma trwałość ponad 50 lat;
  • cicha w czasie pracy;
  • prosta i bezpieczna w obsłudze.
Montaż instalacji wentylacyjnej wraz z rekuperatorem

Pompy ciepła — jaki rodzaj dla Twojego domu?

Czy wiesz, że wyróżniamy parę rodzajów pomp ciepła? Ich działanie jest podobne, jednak nie każda z nich nadaje się do wszystkich typów budynku. Różnią się również montażem i zabezpieczeniem. Poniżej opiszemy pokrótce każdy z nich, wyodrębniając wady i zalety.

Powietrzne pompy ciepła

Ten typ pompy wykorzystuje energię z powietrza na zewnątrz budynku do ogrzania wody lub domu. Nie wymaga budowy specjalnej instalacji oraz wykonywania wykopów. Dzięki temu to doskonałe rozwiązanie dla domów, których budowa została już zakończona.
Do powietrznych pomp ciepła (tzw. powietrze-woda) zaliczamy:

  • Pompę ciepła typu split — to najpopularniejszy model pompy. Nadaje się zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Jednostka zewnętrzna pompy, czyli agregat, jest zainstalowana na zewnątrz. W budynku zainstalowana jest natomiast jednostka wewnętrzna. Układ chłodniczy pompy rozdzielony jest na dwa elementy połączone orurowaniem miedzianym, który przepływa gazowy czynnik roboczy pompy. Agregat pompy jest odporny na różne warunki atmosferyczne. Najgłośniejsze elementy pompy znajdują się na zewnątrz. Dzięki temu jej działania dopływa do nas w ograniczonym stopniu.
  • Pompę ciepła typu monoblok — ten typ pompy w całości jest przeznaczony do montażu na zewnątrz. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nie trzeba wygospodarowywać miejsca wewnątrz budynku, ale trzeba zabezpieczyć wodę znajdującą się w pompie przed zamarznięciem. W przeciwieństwie do pompy typu split nie ma tu dwóch elementów, wszystko zamknięte jest w jednej obudowie. Ich montaż jest również łatwiejszy niż omawianych powyżej pomp typu split.

Alternatywną metodą jest również pompa “powietrze-powietrze”, czyli klimatyzator. To coraz częściej wybierana opcja dla mieszkań w bloku. Zimne powietrze schładza temperaturę pomieszczenia w czasie gorących letnich dni, a ciepłe pomaga ogrzać mieszkanie zimą.

Gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła gruntowe wykorzystują energię z gruntu do generowania ciepła. Są efektywne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Ich montaż jest jednak droższy niż innych rodzajów pomp.

Kotły C.O. – instalacje grzewcze, które chcesz poznać!

Po dokładnym zbadaniu możliwości pomp ciepła, pora zwrócić uwagę na kotły. W poniższej analizie weźmiemy pod lupę kotły gazowe, pelletowe oraz ekologiczne kotły na węgiel i drewno klasy 5.

kotly_gazowe_rybnik

Kotły gazowe

Kolejnych rodzajem instalacji grzewczej, któremu warto się przyjrzeć, są kotły gazowe. Kocioł gazowy najłatwiej zainstalować, gdy dom można podłączyć do gazociągu — nie trzeba wtedy magazynować paliwa. W przeciwnej sytuacji można korzystać z przydomowego zbiornika z płynnym gazem LPG.

Decydując się na to rozwiązanie grzewcze do swojego domu, można wybrać kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Jaka jest między nimi różnica?

Kocioł jednofunkcyjny zasila tylko instalację centralnego ogrzewania, ponieważ nie ma wymiennika ciepła do podgrzania wody użytkowej. Nie może samodzielnie podgrzać wody, wymaga zastosowania tzw. bojlera. Takie rozwiązanie, choć zajmuje więcej miejsca, pozwala na możliwość magazynowania i przygotowania większej ilości wody. Kocioł dwufunkcyjny łączy w sobie dwa urządzenia: przepływowy podgrzewacz wody i kocioł grzewczy. Jest mały, więc idealnie nadaje się do małych mieszkań. Takie rozwiązanie natomiast ma swoje ograniczenia: nie obsłuży na raz dwóch łazienek lub deszczownicy o dużym przepływie.

Kocioł gazowy to kolejne dobre rozwiązanie na ogrzanie domu. Jakie są zalety posiadania kotła gazowego?

  • Kotły gazowe są bezobsługowe — jedynie raz do roku trzeba wykonać przegląd;
  • Wydajne — dzięki wykorzystywaniu ciepła zawartego w spalinach;
  • Włącza i wyłącza się automatycznie;
  • Niewielki — kotły gazowe kondensacyjne są zbliżone rozmiarem do szafki kuchennej;
  • Nie potrzebuje osobnej kotłowni — można go zainstalować w łazience lub w kuchni;

Kotły pelletowe — automatyczna instalacja grzewcza

Kotły pelletowe działają w sposób zautomatyzowany, choć nie bezobsługowy. To dobre rozwiązanie dla wygodnych — już nie trzeba spędzać przy piecu (kotle) długich chwil.

Jakie są zalety instalacji kotła pelletowego w Twoim domu?

  • Nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów;
  • Obsługa kotła jest ograniczona do niezbędnego minimum;
  • Pomieszczenie z kotłem łatwo utrzymać w czystości;
  • Są ekologiczne.

Kotły na węgiel 5. klasy

Decydując się na kotły na węgiel 5. klasy, możesz spodziewać się niższych kosztów opału w sezonie grzewczym. Dzięki większej efektywności pozwalają one zredukować zużycie paliwa. Charakteryzują się niską emisyjnością, a przy tym wysoką wydajnością. Co więcej, w przeciwieństwie do pieców 3. lub 4. klasy, kocioł na węgiel 5. klasy możesz używać bezterminowo.

Inne rodzaje ogrzewania: podłogowe i grzejnikowe

Wybierając model ogrzewania w swoim domu, możemy rozważyć jeszcze inne opcje. Mowa o tradycyjnym ogrzewaniu kaloryferami lub ogrzewaniu płaszczyznowym – np. podłogówce.

Ogrzewanie podłogowe daje namiastkę luksusu. To jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu. W końcu kto nie lubi, gdy podłoga, po której chodzimy, przyjemnie grzeje? Dodatkowo ten typ ogrzewania powoduje, że temperatura w całym pomieszczeniu utrzymuje się na stałym poziomie. To idealne wyjście dla nowych domów, jednak przejście z tradycyjnego ogrzewania kaloryferami na podłogówkę, również jest możliwe.

Co ważne, montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z większymi kosztami, niż ogrzewania grzejnikowego. Sama eksploatacja zaś kosztuje mniej.

Realizacja instalacji grzewczej — Rybnik i okolice

Wiesz już, jakie są rodzaje ogrzewania. Poznałeś ich wady i zalety. Dowiedziałeś się, który rodzaj najlepiej pasuje do nowo budowanego domu, a który do remontowanego. Pora przejść do konkretów i zastanowić się nad realizacją. Sprawdź ofertę instalacji ogrzewania w Twoim domu na terenie Rybnika i okolic już dzisiaj! Wybierz z naszą firmą instalację grzewczą do swojego domu. Nasze usługi obejmują darmową wycenę.

Scroll to Top