Zastanawiałeś się, jaki system ogrzewania domu wybrać i zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła? To ekologiczna i energooszczędna decyzja, która niesie za sobą szereg korzyści. To rozwiązanie coraz bardziej popularne wśród polskich gospodarstw domowych, które często idzie w parze z montażem fotowoltaiki. Montaż pompy ciepła sprawi, że odczujesz realne oszczędności na rachunkach za prąd, jest też przyjazny środowisku, ponieważ pozwala wykorzystać odnawialne źródła energii. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy instalacji pompy ciepła? W tym artykule poznasz kluczowe czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przy tym przedsięwzięciu.

Jaką pompę ciepła wybrać?

To pytanie powinieneś zadać sobie na początku. Jest to kwestia wcale nie oczywista, ponieważ rozróżniamy parę rodzajów pomp ciepła, które można zamontować w różnych typach budynków. Niektóre z nich instaluje się całkowicie wewnątrz, inne na zewnątrz domu. Powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła, a może wodna? Czym się różnią i od czego zależy ich instalacja? Nasz ekspert opowiadał już o pompach ciepła w poprzednich artykułach: Jak dobrać pompę ciepła? Praktyczne porady eksperta – Rybnik. Zróbmy jednak szybką powtórkę, by później móc przejść do kolejnych punktów.

Pompy ciepła powietrzne — wykorzystują energię, jak sama nazwa wskazuje, z powietrza. Są stosunkowo łatwe w montażu i często tańsze niż inne rodzaje pomp. Ich efektywność może jednak spadać w bardzo niskich temperaturach. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonywania wykopów. Rozróżniamy pompy ciepła typu split oraz typu monoblok. Więcej o tych typach pomp przeczytasz w tym artykule.

Pompy ciepła gruntowe — czerpią ciepło z gruntu, czyli z ziemi. Dzięki temu źródło energii jest stabilne bez względu na porę roku. Montaż tego typu pompy wiąże się jednak z koniecznością wykonania odwiertów lub zakopania kolektora poziomego, co może nieść za sobą wyższe koszty.

Pompy ciepła wodne — wykorzystują ciepło z wód gruntowych lub zbiorników wodnych. Choć są bardzo wydajne, ich montaż wymaga odpowiednich warunków geologicznych i dostępności do źródła wody. Wymagają również specjalnego pozwolenia.

Jak widzisz, kwestią kluczową jest decyzja, który typ pompy nadaje się do Twojego domu. Przed podjęciem decyzji musisz upewnić się, czy działka pozwala na wykonanie odwiertów (w przypadku pompy gruntowej) lub czy masz dostęp do źródeł wody (w przypadku pompy wodnej).

Czy system grzewczy wymaga modernizacji?

To kolejne zagadnienie, któremu należy się przyjrzeć. W starszych budynkach, może być konieczna modernizacja instalacji grzewczej. Mowa tu o wymianie grzejników lub o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego. Taka inwestycja pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale w dalszej perspektywie czasu przyniesie duże korzyści. Pompy ciepła działają najefektywniej w systemach niskotemperaturowych, dzięki czemu modernizacja instalacji grzewczej niesie za sobą dodatkowe korzyści.

Pamiętaj również o tym, że pompy ciepła mogą być instalowane jako główne źródła ogrzewania w domu, ale mogą również działać z innymi systemami grzewczymi, np. z kotłami.

Montaż pompy ciepła – na co zwrócić uwagę? Omawiamy kwestie finansowe

Finanse potrafią spędzić nam sen z powiek, a szczególnie koszt montażu pompy ciepła. Zanim podejmiesz decyzję o tym, że chcesz zamontować pompę ciepła, zapoznaj się z kosztami, które niesie ona za sobą. Pamiętaj, że obecnie istnieją programy wspierające montaż odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu możesz uzyskać dotacje, a także korzystać z ulg podatkowych.

Czy wiesz, jak oszacować wstępne koszty inwestycji? Najlepszym sposobem jest udanie się do firmy, świadczącej takie usługi. Nasz ekspert przeprowadzi dla Ciebie darmową wycenę, a także opowie o programach, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić znaczną sumę.

Wybór zaufanej firmy

Wspomnieliśmy już o tym w punkcie powyżej. To kolejny bardzo ważny krok, jeśli planujesz montaż pompy ciepła. Zanim podejmiesz wybór, sprawdź opinie o firmie w Internecie, przeczytaj różne fora i przejrzyj media społecznościowe. Wybierz specjalistów, cieszących się największym zaufaniem klientów. Dowiedz się również, czy możesz zobaczyć przykładowe realizacje na terenie Rybnika. Upewnij się, że instalator posiada odpowiednie uprawnienia do montażu pomp ciepła. Pamiętaj, że najtańszy wybór niekoniecznie będzie tym najlepszym.

Samodzielny montaż pompy ciepła nie jest najlepszym pomysłem. Wybierz certyfikowanego instalatora pomp ciepła, który dostosuje instalację do potrzeb budynku. Pomoże również w takich kwestiach, jak: zakup pompy ciepła, połączenie pompy ciepła z innymi systemami grzewczymi, dobierze również moc pompy ciepła.

Pompy ciepła – montaż i konserwacja

Gdy poznasz już, jak przebiega montaż pompy ciepła krok po kroku, warto pomyśleć o tym, co znajduje się ciut dalej. Już pierwsze uruchomienie pompy ciepła powinno przypomnieć Ci o przeglądzie, który odbędzie się za jakiś czas. Dobrze zamontowana pompa ciepła powinna działać z najwyższą efektywnością przez wiele lat. Aby zadbać o niezawodność urządzenia, konieczne jest wykonywanie konserwacji i przeglądów technicznych. Takie usługi powinien zaproponować Ci fachowiec z wybranej przez Ciebie firmy. Pilnuj terminów, w których system grzewczy powinien być sprawdzony przez specjalistę i nie odkładaj tego na później.

Równie ważne jest zabezpieczenie instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto zainwestować w osłonę jednostki zewnętrznej lub zadaszenie. Ochroni ono urządzenie przed bezpośrednim działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę w przypadku montażu pompy ciepła. Sam proces może wydawać się żmudny i skomplikowany, ale zamontowana pompa ciepła zapewni wiele korzyści. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak podłączyć pompę ciepła w Twoim domu.

Scroll to Top