Wybór ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć na etapie planowania budowy. Będzie miała ona wpływ na komfort mieszkania i życia oraz na koszty eksploatacji. Systemów instalacji grzewczych jest dostępnych sporo. Na co zwrócić uwagę? Jak dobrze i mądrze ogrzać dom? Które instalacje centralnego ogrzewania są ekonomiczne i energooszczędne?
Jeśli czujesz się pogubiony i nieco przytłoczony tym tematem, to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze instalacje c.o.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji c.o.?
Ogrzewanie domu to jeden z największych wydatków, jakie ponosimy w ciągu roku. Decydując się na kupno mieszkania w bloku, nie mamy za bardzo wpływu na system grzewczy. Co innego przy budowie własnego domu. Tutaj możliwości jest już sporo: tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe, fotowoltaika, pompa ciepła, kotły gazowe, pelletowe czy na węgiel… Na rynku jest dostępnych naprawdę dużo opcji. Przed dokonaniem wyboru warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska, przeanalizować różne opcje, poznać ich wady i zalety, przekalkulować koszty.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze instalacji centralnego ogrzewania?
Koszty instalacji c.o.
Brzmi banalnie, ale to najważniejszy punkt. Weź pod uwagę, jakimi środkami dysponujesz. żdy, kto ma za sobą budowę domu, wie, że jest ona nieprzewidywalna. Ceny materiałów rosną, trzeba mądrze gospodarować zasobami. Zwróć uwagę nie tylko na koszt inwestycji, ale również koszty eksploatacji. Weźmy pod lupę np. pompę ciepła. Jest ona droga w zakupie, ale koszty zużycia są o wiele niższe niż tradycyjnych systemów grzewczych.
Metraż domu
Ogrzanie dużego domu jest o wiele trudniejsze, niż mniejszej powierzchni. Wybierz te instalacje centralnego ogrzewania, które zapewnią Ci najlepszy komfort cieplny w dużej przestrzeni. Wybór tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego może okazać się w tej sytuacji nie do końca trafiony. Im większe pomieszczenie, tym trudniej utrzymać odpowiednią temperaturę, ogrzewając tym sposobem.
Komfort cieplny
Wspomniany w poprzednim punkcie komfort cieplny jest niezwykle ważny. Każdy z nas chce się czuć dobrze w swoim mieszkaniu i móc w nim wypocząć. Wybierając system grzewczy, zwróć uwagę na to, jakiego komfortu cieplnego dostarcza. Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło oddawane jest przez promieniowanie. Oznacza to, że rozkład temperatury jest pionowy. Najwyższą temperaturę notujemy przy stopach, a najniższą przy głowie. Taką sytuację uważa się za najlepszą dla człowieka.
Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii nie tylko zyskały na popularności w ostatnich latach, ale stały się głównym wyborem Polaków. Większość mijanych podczas spaceru domów ma założone panele fotowoltaiczne. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się również na pompy ciepła. Odnawialne źródła energii są nie tylko ekologiczne, ale i tanie w eksploatacji. Dodatkowym atutem jest możliwość dofinansowania.
Energooszczędność
Które systemy grzewcze są najbardziej energooszczędne? Ten punkt bez dwóch zdań należy porządnie przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Niektóre energooszczędne systemy grzewcze mogą być droższe w instalacji. Pozwolą jednak zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu.
Bezpieczeństwo
Zwróć uwagę na bezpieczeństwo. W zależności od rodzaju systemu grzewczego są różne parametry. W kotłach będzie to między innymi prawidłowa temperatura źródła ciepła, kontrola ciśnienia czy analiza spalin. Zapoznaj się z obowiązującymi normami.
Wygoda użytkowania i bezawaryjność
Długie godziny spędzane przy piecu to mit. Wybierając, kieruj się własną wygodą. Które instalacje centralnego ogrzewania są jak najbardziej bezobsługowe? Które cechują się bezproblemowym montażem? Ostatnim ważnym punktem jest bezawaryjność. Zwróć uwagę na te systemy, które cechują się największą bezawaryjnością.
Jakie są najlepsze instalacje centralnego ogrzewania?
Tak naprawdę ciężko wskazać najlepszy system grzewczy. W zależności od sytuacji i charakteru budowy opcje będą różne. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla jednych idealnym wyborem będą nowoczesne kotły, dla innych tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Do najbardziej energooszczędnych i przyszłościowych źródeł energii należą pompa ciepła oraz fotowoltaika. Polecamy również zwrócić uwagę na wodne ogrzewanie podłogowe, które także cieszy się wysoką popularnością.
Jak wybrać najlepsze instalacje c.o.?
Wybór odpowiedniej instalacji centralnego ogrzewania nie jest prosty. Pompa ciepła, grzejniki, a może kotły? Konsekwencje tej decyzji będziemy odczuwać przez wiele lat. Przy wyborze trzeba patrzeć długofalowo. Im więcej dostępnych opcji, tym trudniej zdecydować się na tę właściwą. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie spotkanie z doradcą, jeśli masz wątpliwości. Specjalista przeanalizuje Twoją sytuację i przedstawi konkretne opcje wraz z kosztami, czasem instalacji i montażu. Warto pamiętać, że przy ogrzewaniu domu koszt nie może grać pierwszych skrzypiec. Nie zawsze to, co tanie, jest najlepsze.